poniedziałek, 30 maja 2011

Facebook - czyli jak się zabezpieczyć przed samym sobą :)

Ostatnimi tygodniami zacząłem czynnie uczestniczyć w życiu "fejsbukowej" społeczności. Wciągnęło mnie to i przyznam, spodobało.
Czytałem dużo o niebezpieczeństwach i zagrożeniach związanych z tym całym Facebook'iem.
Jednym z zaleceń było "ustawić potwierdzenie próby logowania poprzez telefon komórkowy".
Sprawa wygląda tak, logójemy się ze swojego komputera w domu - za pierwszym razem podajemy kod przesłany nam SMS'em, określamy nazwę komputera /n. DOM/. Pasuje. Następnym razem - logując się z tego samego komputera nie jesteśmy proszeni o potwierdzenie. Za to jeżeli się będziemy chcieli zalogować z innego - np. u kolegi, koleżanki, ze szkoły itp. - zostaniemy ponownie poproszeni o wpisanie kodu przesłanego na tą okazję sms'em.
I do pewnego czasu to dzała-ło u mnie. Co ciekawe, zmiana przeglądarki powodowała dodanie następnego "zaufanego miejsca", jak również przeinstalowanie systemu - podobnie. I do tego szło się przyzwyczaić - skończyły się opcje w przeglądarkach /Opera, Chrome i Firefox/, skończyły się opcje z systemami /najpierw Windoza - teraz Xubuntu/ i skończyły się .... SMS'y !!
Już nie docierają. Jak w końcu - w środku nocy /!/ podczas błogiego snu dostałem sms'a z kodem - to mimo usilnych prób wklepania - INCORRECT - kod niewłaściwy. Sprawa zgłaszana kilkakrotnie do "ekipy FB". Dwa emaile o lakonicznej treści że wiedzą o moim problemie i kliknij tutaj by się zalogować, ale ... żeby się zalogować trzeba podać kod autoryzacji przesłany sms'em który nie przychodzi /kilka razy sms który dotarł NIE ZAWIERAŁ żadnej treści.
By to MEGA zabezpieczenie wyłączyć - musisz się zalogować na konto :)
PARANOJA !
Jeżeli ktoś ma pomysł niech napisze w komentarzach :)